Velykų salos statulos

Velykų salos statulos

Velykų salos statulos

Velykų salos statulos. Velykų sala Ramiajame vandenyne, 4000 km atstumu nuo Čilės. Artimiausi kaimynai – Pitkerno salos gyventojai – gyvena už 2000 km.

Velykų salos stabai

Velykų sala neįprastą pavadinimą gavo dėl priežasties: 1722 m. Balandžio 5 d.

Velykų sekmadienio rytą ją atrado olandų navigatorius.

Salos kraštovaizdį sudaro užgesę ugnikalniai, kalnai, kalvos ir pievos. Upių čia nėra, pagrindinis gėlo vandens šaltinis yra lietaus vanduo, kuris kaupiasi ugnikalnių krateriuose.

Velykų žmonės savo salą vadina „Žemės bamba“ (Te-Pito-te-Henua). Šis nuošalus ir izoliuotas nuo likusio pasaulio kampas vilioja mokslininkus, mistikus, paslapčių ir mįslių mėgėjus.

Velykų salos statulos

Suakmenėjęs pasaulis su suakmenėjusiais gyventojais.

Velykų salos apgyvendinimą 300–400 metais pradėjo imigrantai iš Rytų Polinezijos.

Pagal kitą versiją, kurią pasiūlė Thor Heyerdahl, pirmieji salos gyventojai buvo imigrantai iš Senovės Peru. Mediniu plaustu „Kon-Tiki“, perėjęs Ramųjį vandenyną nuo Pietų Amerikos krantų iki Polinezijos, norvegų mokslininkas įrodė, kad net senovės civilizacijos sąlygomis Amerikos indėnai gali kirsti didelius vandens telkinius.

Vietiniai Velykų salos gyventojai priklausė dviem gentims-ilgaausiams, sukūrusiems moai, ir trumpa ausims.

Ilga ausis gavo savo vardą, nes ausyse nešiojo sunkius papuošalus, kartais tokio dydžio, kad skiltys buvo ištrauktos iki pečių.

Velykų žmonės tikėjo, kad akmeninėse skulptūrose slypi antgamtinė jų giminės galia, vadinama „mana“.

Iš pradžių ilgaausiai ir trumpaplaukiai gyveno taikiai ir harmoningai vienas su kitu, tačiau jų vėlesnė istorija pasižymi daugybe smurtinių karų, kuriuos sukėlė maisto trūkumas.

Dėl sausros derlius mažėjo, o medžių nepakako, kad būtų galima pagaminti valtis, iš kurių būtų galima žvejoti.

Dabar moai buvo tapatinami su priešo atvaizdu, o statulos buvo sunaikintos konkuruojančių genčių. Yra daug teorijų apie moai tikslą.

Galbūt tai buvo akmenyje įspausti salos dievai arba salą valdžiusių lyderių portretai. Anot Thoro Heyerdahlo, statulos vaizduoja baltus indėnus, atvykusius į salą iš Lotynų Amerikos. Kultūros klestėjimo laikais (XVI-XVII a.) Velykų saloje gyveno iki 20 tūkst.

Skaityti   Internetinės pažintys

Atvykus europiečiams, saloje gyventojų sumažėjo, o daugelis jų  buvo išvežti į Peru sunkiam darbui.

Šiandien saloje gyvena apie 4000 žmonių. Salos gyventojų gyvenimo sąlygos žymiai pagerėjo, pastatytas oro uostas, turistai atneša nemažai pajamų. Tačiau Velykų sala vis dar atrodo apleista.

Paskelbė margumynas
Ankstesnis įrašas
Pasaulio įdomybės faktai
Kitas įrašas
Vaiduokliai namuose
Parašykite komentarą
Jūsų el. Pašto adresas nebus paskelbtas.